Landsskatteretten hjemviste en nyligt afgjort sag til fornyet behandling med henblik på vurdering af, om brugtmomsordningen kan anvendes.
03. november 2025 | SKATTER OG AFGIFTER
Landsskatteretten har i en nylig afsagt afgørelse (sagsnr. 22-027896) hjemvist en sag til fornyet behandling ved Skattestyrelsen med henblik på at vurdere, hvorvidt betingelserne for at anvende brugtmomsordningen var opfyldt.
Sagens baggrund
Det følger af momslovens §§ 69-71a, at virksomheder, der køber varer af ikke-afgiftspligtige personer med henblik på efterfølgende videresalg, kan anvende den såkaldte brugtmomsordning.
Brugtmomsordningen er en særlig ordning, der giver virksomheder mulighed for kun at beregne moms af sin fortjeneste ved salget i stedet for af hele salgsprisen i henhold til de almindelige regler herom i momsloven.
Det er en betingelse for at anvende brugtmomsordningen, at virksomheden opfylder såvel de almindelige fakturakrav i henhold til momsbekendtgørelsens § 58 som de særlige fakturakrav i henhold til momsbekendtgørelsens § 122. De særlige fakturakrav for at anvende brugtmomsordningen var tidligere regulereret i momsbekendtgørelsens § 116.
Opfylder virksomheden ikke fakturakravene for at anvende brugtmomsordningen, er konsekvensen, at virksomheden skal beregne moms af hele salgsprisen i stedet for kun af sin fortjeneste ved det pågældende salg.
Den konkrete sag, som nu er blevet hjemvist til fornyet behandling af Landsskatteretten
Skattestyrelsen havde i sagen forhøjet virksomhedens momstilsvar med 569.849 kr. for perioderne 4. kvartal 2020 og 1. kvartal 2021, idet Skattestyrelsen fandt, at virksomheden ikke opfyldte de særlige fakturakrav for at anvende brugtmomsordningen.
Skattestyrelsen fandt ikke, at fakturaerne udstedt af virksomheden i perioderne 4. kvartal 2020 og 1. kvartal 2021 opfyldte de særlige fakturakrav i henhold til den dagældende § 116 i momsbekendtgørelsen for at avende brugtmomsordningen.
Det var i henhold til den dagældende § 116, stk. 3, nr. 1, et krav i momsbekendtgørelsen, at der på fakturaerne tydeligt skulle påtegnes ”fortjenstmargenordning – brugte genstande – køber har ikke fradrag for momsen”.
Denne påtegning fremgik ikke af fakturaerne udstedt af virksomheden i de omhandlede perioder, hvorfor Skattestyrelsen fandt, at betingelserne for at anvende brugtmomsordningen ikke var opfyldt.
I forbindelse med klagesagens behandling blev der henvist til en ikke-offentliggjort afgørelse fra Landsskatteretten (sagnr. 09-02097), hvor Landsskatteretten havde anerkendt, at en virksomhed kunne berigtige mangelfulde fakturaer ved at fremsende nye proformafakturaer, der opfyldte kravene i brugtmomsordningen.
Videre blev der indsendt et eksempel på en kreditnota og en dertilhørende proformafaktura, der overholdt de særlige fakturakrav for at anvende brugtmomsordningen.
Skattestyrelsen udtalte i forbindelse med klagesagen – på grundlag af henvisningen til den ikke-offentliggjorte afgørelse fra Landsskatteretten, den indsendte kreditnota og proformafaktura samt forholdene i øvrigt – at betingelserne for berigtigelse af virksomhedens salg til private købere var opfyldt efter de forudsætninger, som fremgår af den ikke-offentliggjorte afgørelse fra Landsskatteretten.
Landsskatteretten fandt herefter, at sagen skulle hjemvises til fornyet behandling ved Skattestyrelsen med henblik på vurdering af, hvorvidt virksomheden opfyldte betingelserne for at anvende brugtmomsordningen i perioderne 4. kvartal 2020 og 1. kvartal 2021.
Betydning af Landsskatterettens afgørelse
Landsskatterettens afgørelse illustrerer med al tydelighed, at hvis du eller din virksomhed bliver involveret i en skatte- eller afgiftssag, er det afgørende med kompetent rådgivning og bistand til at løse sagen på bedst mulig måde.
Hvad gjorde udfaldet i den konkrete sag?
Med afsæt i den foreliggende begrundelse, må det lægges til grund, at det havde afgørende betydning, at rådgiver havde indgående kendskab til den foreliggende ikke-offentliggjorte praksis, som også blev anvendt i sagen med den konsekvens, at sagen blev hjemvist til fornyet behandling.
Har du brug for hjælp til en sag mod Skatteforvaltningen, herunder Skattestyrelsen?
Bliver du eller din virksomhed involveret i en skatte- eller afgiftssag, og ønsker du en nærmere, uforpligtende vurdering af denne, er du altid meget velkommen til at kontakte os.