Et nyt lovforslag fremsat af Justitsministeren den 8. oktober 2025 skal forebygge misbrug i forbindelse med økonomisk svindel i behandlingen af sager i konkursinstituttet. Det nye lovforslag indeholder nye regler om udpegning af kuratorer og et skærpet habilitetskrav.
30. oktober 2025 | INSOLVENS OG REKONSTRUKTION
Det nærmere formål med det nye lovforslag
Konkursrådet offentliggjorde den 27. marts 2025 en række ændringsforslag på baggrund af et ønske fra Justitsministeriet. Det nye lovforslag kommer i kølevandet på TV2-dokumentaren “Den Sorte Svane”. Dokumentaren præsenterede, hvordan selskaber gjorde brug af egenbegæringer om konkurs for på den måde at styre udpegelsen af kurator.
Dette kan du læse mere om i vores tidligere artikel om Konkursrådets forslag.
Indholdet i det nye lovforslag
I det nye lovforslag er der væsentlige ændringer af konkurslovens bestemmelser om udpegning af kurator og et skærpet habilitetskrav. Ændringerne har til formål at sikre, at der reelt er tale om en uafhængig kurator, der varetager kreditorers interesser. Formålet med lovforslaget er derfor blandt andet at mindske risikoen for, at skifteretten uforvarende udpeger en kurator, hvor der kan være tvivl om personens upartiskhed.
Udpegning af kurator
I lovforslaget foreslås det, at den skyldner, der tages under konkursbehandling, ikke skal have mulighed for at pege på den, som skal udpeges som kurator. Kreditorer, der er nærtstående til skyldneren (f.eks. en direktør eller et moderselskab), vil desuden efter lovforslaget ikke have stemmeret ved udpegning af kurator.
Skifteretten skal som udgangspunkt udpege den kurator, der kan forventes at opnå størst tilslutning blandt de kreditorer, der er stemmeberettigede.
I de tilfælde, hvor der ikke er stemmeret (fordi der ikke kan forventes dækning til de anmeldte krav), vil skifteretten som udgangspunkt skulle udpege en af skifterettens faste kuratorer. Hvis konkursbegæringen er indgivet af en kreditor, skal den advokat, som kreditor (rekvirenten) peger på, dog udpeges. Taler omstændighederne derfor, kan skifteretten dog efter begæring udpege den, der skønnes at have den største tilslutning blandt panthavere, hvis interesser påvirkes af konkursen (typisk en virksomhedspanthaver).
Skærpede habilitetskrav
Af lovforslaget fremgår det, at habilitetskrav til kurator skal strammes.
Efter lovforslaget vil en advokat derfor efter de nye regler ikke kunne udpeges til kurator i de tilfælde, hvor vedkommende inden for en periode på 2 år har været nærtstående til skyldneren.
I tilfælde, hvor en advokat i et ikke uvæsentligt omfang har ydet rådgivning til skyldneren senere end ét år før konkursen, vil den pågældende efter det nye lovforslag ligeledes heller ikke kunne udpeges som kurator. Det samme gælder, hvis advokaten i et væsentligt omfang har ydet rådgivning til skyldnerens nærtstående, der ejer en væsentlig del af kapitaldelene i selskabet.
Det er kurators pligt at oplyse stifteretten om de ovennævnte forhold.
Vores bemærkninger til lovforslaget
Forhåbentlig vil de foreslåede regelændringer medføre en større troværdighed i forhold til, at de kuratorer, der udpeges til behandling af konkursboer, udfører deres arbejde efter loven.
Konkursrådet havde tillige foreslået ændringer af selskabsloven. Ændringerne i selskabsloven skulle omfatte selskaber under tvangsopløsning. Disse ændringer indgår dog ikke i det nye lovforslag.
Reglernes forventede ikrafttræden
Lovændringerne vil forventeligt træde i kraft fra den 1. januar 2026, hvis lovforslaget vedtages.
TVC Advokatfirmas insolvensafdeling består af 17 medarbejdere, herunder partnerne Susanne Jakobsen, Kristian Haagen Larsen, Claus Steen Hansen og Johnny H. Madsen. Du er altid velkommen til at kontakte os til en uforpligtende vurdering af din sag.